Podobně, jako u elekřiny i u těchto jednodušších obvodů platí jednoduché pravidlo. Bez přesného a hlavně neměnného návrhu se ani nezačíná plánovat žádný obvod. Důvod je jasný. Těch pár minut strávených u online plánovače kuchyně vám může v konečném důsledku ušetřit celé dny práce a o financích ani nemluvě.
Umístění topení v kuchyni
Nejlepší místo pro umístění radiátoru je pod oknem. Jestli plánujete kuchyňskou linku i nad topením, tak se určitě nenechávejte omezovat. Do pracovní desky jednoduše nechte vyřezat prostor pro větrací mřížku ať si jen nevyhříváte kuchyňskou linku.

Co se týče samotného obvodu trubek, tak tady jsou dvě možnosti. Buďto je necháte odkryté vedoucí podél stěny, nebo je vložíte pod omítku. My doporučujeme určitě zasekat je do zdi 10-15 cm od podlahy ať se zbytečně nekřižují s ostatními obvody. Horší je to u stupaček do vyšších pater. To se musí důkladně odizolovat a ideálně zasekat hlouběji do zdi. Pro odkryté trubky existují buďto barvy, aby nebyly moc nápadné, nebo lišty, do kterých se dají schovat. Poslední a nejvíce elegantní variantou je jejich umístění do dřevěného obložení v barvě kuchyňské sestavy.

Ideální variantou je podlahové vytápění. Takže pokud máte možnost si jej v kuchyni pořídit, tak neváhejte. Není potřeba řešit radiátory a jakékoliv křižování obvodů. U novostaveb není asi co řešit, tady je podlahové vytápění skoro povinnost. U rekonstrukcí si propočítejte náklady na stavební úpravy a úsporu z izolace a úspornějšího typu topení. Jestli se to bude blížit, tak si připočtěte komfort z tohoto typu topení a máte jasno.
Rozvody vody a odpadu v kuchyni
Z hlediska rozvodů vody to není až tak složité. Je důležité pouze vést dvě cesty, jedna pro studenou. Ta bude mít ventily pro připojení myčky, další pro kuchyňskou baterii a případně další pro pračku, bojler, či jiný spotřebič využívající vodu ze sítě. Druhá cesta je teplá voda, která vede pouze ke kuchyňské baterii. Zpravidla pod vodou je vedený odpad. Ten má jen jednu cestu, a to od dřezu. Buďto se po cestě ještě přidávají odpady z myčky, nebo pračky, nebo se tyto spotřebiče napojí přes dřezový sifon a vede jen jednoduchý odpad dále po domě.

Vodu veďte ve vyšce max 80 cm, aby byla nad tradiční výškou trubek topení (do 20 cm), elekřiny (cca 30 cm) a odpadem, který má sestupnou tendenci od cca 50 cm od zemí. Ideálně se poraďte se zkušeným instalatérem, který bude přesně vědět podle situace, v jaké výšce vést jak vodu, tak odpad.
Shrnutí
Na vedení topení, vody a odpadu nic není. Každý obvod by měl být veden v jiné výšce, aby nedocházelo ke křížení obvodů. Zpravidla nejníže je topení. To bývá buďto moderně podlahové, podél zdi, nebo pod omítkou ve výšce do 20 cm od země. Nad ním jde elektřina, pak odpad s mírným spádem od nejzazšího spotřebiče, nebo dřezu. Nejvyšší bývá voda. Konkrétně teplá a studená voda k jednotlivým spotřebičům a dřezové baterii. Při plánování si dejte pozor, aby žádný vývod nebo ventil nebyl za spotřebičem a plánování pro vás bude hračkou.
