5 tipů pro úsporný a moderní obývací pokoj

Každý z nás to zná, ten velký rozpor mezi dostatkem úložného prostoru a čistým moderním designem obývacího pokoje. Kdysi se obýváky “vytapetovaly” skříněmi a vitrínami díky čehož jsme měli dostatek úložného prostoru. Ale ruku na srdce komu by se tento design ještě dnes líbil? Doba se změnila a je třeba to reflektovat.

1 Pořiďte si nábytek s úložným prostorem napříč obývacím pokojem

Abyste udrželi nepořádek na minimu a přesto mohli uložit vše, co potřebujete, vsaďte na kompaktnější nábytek se skrytými úložnými prostory. Například konferenční stolky s úložným prostorem vespod a obývací stěny s prostornými skříňkami.

2 Nebojte se uchytit televizi o zeď

Pro uchycení televize použijte televizní držáky a pod ně můžete využít prostoru prostorné komody, na kterou místo televize uložíte dekorace, které by jinak zabíraly místo v jiné skříni, či vitrínce.

Nemusíte mít strach, že by vám televize spadla. Moderní TV držáky jsou zpravidla kotveny minimálně na čtyřech vrutech, takže jejich nornost velice převyšuje hmotnost televize. Jejich využití se v posledních letech hodně rozmáhá a to nejen kvůli praktickému využití místa, ale také sníženou nutností k televizi připojovat další externí zařízení. Dříve bylo třeba k televizi připojit reproduktory, abyste mohli mít v obýváku skvělý zvuk. Dnes je tomu jinak.

Většina moderních televizí má velmi dobrý zvuk, některé dokonce disponují technologií Dolby Atmos, která se využívá jen v prémiových kinosálech. Video, nebo DVD přehrávač už jsou taky pase od doby co do Česka dorazil Netflix a HBO GO, takže jediné zařízení, které je nutno připojit je herní konzole, ale to jen pokud jste velký hráč. Ani to vás nijak nelimituje si pověsit televizi na držák. Jednoduše propojíte přes HDMI kabel konzoli, kterou položíte na televizní stolek, nebo TV komodu a máte vyhráno.

3 Vybírejte teplé barvy na stěny

Obecně platí, že kombinace barev musí jít k sobě. Použitím moc ostrých barev můžete rozbít design a může působit křiklavě až kýčovitě. Doporučujeme využít teplé barvy, které místnost rozjasní a opticky zvětší. Opatrně ale na růžovou, které by z obýváku mohla udělat “pokojíček pro princezny”, proto je vhodné ji spíše kombinovat s jinými barvami a využívat jen jemnou růžovou, která netáhne oči. V kombinaci s teplými barvami obýváku zachovejte bílý strop, který efekt barev ještě podtrhne.

4 Udržujte jednotný styl nábytku

Obývák by měl být v jednotném stylu. K rustikálním skříním opravdu nepůjde moderní krb, nebo obývací stěna. Zachovejte ideálně i stejné materiály. Jestli máte nábytek z masivu a řešíte, jaký si pořídit konferenční stolek, tak se raději poohlížejte opět po nějakém kousku z masivu.

5 Nezapomeňte na dostatek světla

Pro správnou domácí psychickou pohodu by měl být v obýváku dostatek slunečního světla, takže pokud máte ještě možnost zvětšit okna, nebo teprve plánujete rozložení místností v novostavbě, tak na to určitě nezapomínejte. S tím souvisí zakrývání oken. Nezakrývejte okna přes den žaluziemi, závěsy, nebo silnými záclonami. Dnes již existují lehké varianty záclon, které vám zaručí soukromí a neuberou moc denního světla.

Stejně tak když se začíná stmívat, tak je dobré mít rovnoměrně po prostoru dostatek svítidel. Nedostatek světla zvyšuje ospalost, opticky zmenšuje prostor a snižuje celkovou pohodu v místnosti. Ideální je mít více než jen jedno centrální světlo. Pokud máte obývací pokoj s jídelnou, tak dejte nad jídelní stůl lustr. V ostatních částech můžete buďto využít bodového osvětlení, nebo kombinaci různých svítidel.

Druhy vysavačů: jejich charakteristiky a plusy a mínusy

Bez vysavače už si svůj život nedovedeme prakticky vůbec představit. Samozřejmě, že i vysávání se řadí mezi domácí práce. Spadá tedy do skupiny těch...

Navržení topení, vody a odpadu v kuchyni

Podobně, jako u elekřiny i u těchto jednodušších obvodů platí jednoduché pravidlo. Bez přesného a hlavně neměnného návrhu se ani nezačíná plánovat...

Vstupní místnost a její význam. Má cenu se jí vůbec zaobírat?

Předsíň, chodba, vstupní hala, veranda. To je místo, kde to všechno začíná. Pokaždé, když se vracíte domů, tak musíte projít právě tudy....

Jak na navržení elektřiny v kuchyni?

Pokud plánujete kuchyň, tak jestli jste si ještě nevytvořili návrh kuchyně, tak s tím určitě začněte. Na trhu je několik online kuchyňských...

Nábytek, jenž přežil svou vlastní smrt

V dnešním článku se podíváme na zoubek nábytku, který je tím nejdůležitějším pro každého zapáleného čtenáře. Řeč bude samozřejmě o knihovnách. Těch existuje...

Nádobí, které rozhodně nepatří do myčky

Věděli jste, že první myčka nádobí spatřila světlo světa již v roce 1886? Úplně první automatickou myčku na nádobí si nechala patentovat jistá...